Blog

Bürokrasi

Dünyanın en güzel arabasını almışlar. Eksik hiç bir şeyi yok. Akıl almaz bir hız yapabiliyor. Son derece güvenlikli. Deposuna en kaliteli yakıtı doldurmuşlar. Şoförü çok iyi değil ama kötü de değil. Çalıştırmak için anahtara gerek yok. Sizi görünce tanıyor ve koltuğa oturunca çalışıyor. Araba için mükemmel bir yol da yapılmış. Fakat çalıştırıp gitmek yerine iki adet öküze bağlamışlar, ona çektiriyorlar. Işin kötüsü güzelim yolu tamamen kapatmışlar arkadan gelenlere de yol vermiyor. Bisikletle gelen bile yol bulup gidemiyor. Bürokrasi dedikleri sanırım böyle bir şey.

Read More

Çalışan herkesten Allah razı olsun.

Büyük bir havuz düşünün. Veya bir göl. Bu havuzun içinde kiminin gemisi, kiminin feribotu, kiminin yatı, kiminin kayığı, kiminin de can simidi var. Bunların yüzebilmesi için suya ihtiyaç vardır. O havuza su taşıyan herkes sadece kendisi için taşımaz. Doldurulan sudan herkes faydalanır. Memleket için çalışan herkes göle su doldurana benzer. Kimi büyük nehirlerle, kimi de bardağı ile. Çalışan herkesten Allah razı olsun.

Read More

Kıtmir

Koyun gübresine varana kadar her şeyi ile işe yarar. Köpeğin ise koyun gibi görünür hiç bir faydası yoktur.
Ancak koyun sürüleri olanlar köpek beslemek zorundadır. Bunu iki sebepten dolayı yaparlar. Birincisi kırlarda otlatırken kurt kapmasın, hırsız çalmasın diye. İkincisi ise sürü sahibinin niyeti ile alakalıdır. Kendi arazisi veya milletin ortak merası yerine başkalarının ekinlerini yedirmeye niyetli ise. Hatta bu durumda karşısındakini korkutmak için köpeğin daha irisini ve azgınını besler.
Bugünün televizyonlarını köpeğe benzetirim. Tabi burada kastettiğim kurumdur, çalışanlar değil. Köpek sahiplerine dikkat edin, hepsinin asıl para kazandıran müesseseleri yani koyunları vardır. Onların hatırına para kazanamayan televizyonları yani köpekleri de vardır.
Hatta şunu da söyleyebiliriz; köpeğin karnını sırf kendisi doyurmuyor. Bazı sirk numaraları öğretip, koyunları kollamanın yanı sıra (diğer arazi sahiplerini) halkı da eğlendiriyorlar. Yani karınlarını sadece sahipleri değil, aslında hiç sevmedikleri diğer arazi sahipleri de doyurmuş oluyor. Ne kadar zekice bir plan değil mi?
Tabi bu arada bir davası olan ve bunu insanlara yayma düşüncesi ile hareket edenlerin köpeklerini ayrı tutmakta fayda var. Onlar da Kıtmir olurlar inşaallah.

Read More

Gönüllerin Sultanı

Konya’da aynı dönemde yaşamış üç insan. Biri kılıcın sultanı Alaaddin Keykubat. Ikincisi ilmin sultanı Sadreddini Konevi. Üçüncüsü de gönüller sultanı Mevlana Celaleddini Rumi. Aradan yüzlerce yıl geçmiş, ilk ikisinin mezarını bile çoğu kişi bilmez. Ama Hz. Pir farklı. Siyahı, beyazı, sarısıyla dünyanın her yerinden insan gelir. Üstelik para vererek içeri girerler. Demek ki gönüllere sultan olmak gerekirmiş.

Read More

Bereket

Koyun yılda bir, bilemedin iki kuzu verir. Köpek bir doğumda yedi sekiz yavru. Koyunlar kasapta satılır, kurbanda kesilir. Köpeğe bir şey yoktur. Matematiksel olarak düşünüldüğünde köpek sürülerinin başında birkaç koyun olması gerekirken, koyun sürülerinde birkaç köpek oluyor. Bereket sanırım böyle bir şey.

Read More

Farz

Zannetme ki sadece ibadetlerin farzları, vacipleri, sünnetleri, haramları ve mekruhları var.
Ticaretin, siyasetin, reklamın, ilmin, sohbetin, ……. kısacası her şeyin farzları da var, haramları da.
Hangi işe girersen gir. Vacip ve sünnetlerini yerine getirmesen bile o işin sadece farzlarını yapsan da iş yürür.
Mekruhlar işi bozar ama haramlar batırır.
Yapıyoruz, çalışıyoruz ama olmuyor diyenler bir de bu açıdan bakması lazım.

Read More

Ekip Çalışması

Ekip çalışması PAZIL oyununa benziyor. Bütün parçalar bir araya gelince gerçek resim ortaya çıkıyor. Bazı parçaları çıkarsanız resim ortaya çıkıyor ama bir eksiklik yine de göze çarpıyor. Bazı parçalar resmin önemli bir bölümü olabiliyor ama “ben önemliyim” diye havaya girmemesi gerekiyor. Zira diğer parçalar olmadan bir şey anlaşılmıyor. Allah “BEN” diyenlerden eylemesin.

Read More

Cümleler

Gençlik eskiden sokağa sahip olanlarındı. Şimdi ve yarın dijital dünyaya sahip olanların olacak.

Profesör olmak için 3 D den biri gerekiyor. Deha. Disiplin. Destek.

Bugün yaşayan Müslümanların (alim, hukukçu, tıpcı, siyasetçi, sinemacı, yayıncı vs.) dünyadaki bütün insanların anlayacağı yeni bir dil geliştirmesi elzemdir.

“Bükemediğin bileği öp.” derler. Ben de diyorum ki: “Bükemeyeceksem ve o eli öpmek zorunda kalacaksam niye bilek güreşine gireyim.”

Read More

Irkçılık

Irkçılık yapmak hak olsaydı, Hz. Muhammed(sav)in Araplığından dolayı Araplara hak olurdu. O ki: “Irkçılık ayağımın altındadır.” diyor.
Hiç kimseye ırkını, cinsiyetini, tipini, anne-babasını, kardeşlerini ve akrabalarını seçme tercihi verilmedi. Doğduktan sonra bunları değiştirme imkanı da yok. Değiştirebileceğimiz şeyler inancımız ve düşüncelerimiz. Bu da bize aynı inancı paylaştıklarımızla “kardeş” olmayı sağlıyor.

Read More